10-11 iunie Festivalul Simfonia Prieteniei

Festivalul Simfonia Prieteniei

10 – 11 iunie 2023, ora 11:00,  Casino Centrul de Cultură Urbană, Parcul Central

Festivalul Simfonia Prieteniei – a 2-a editie              Festivalul Simfonia Prieteniei 

Avem bucuria de a invita pe toți copiii mici și mari, dar și pe părinți și bunici, la festivalul Simfonia Prieteniei.

Simfonia Prieteniei este un eveniment unic în România, care pune în centrul comunității persoanele cu dizabilități din Cluj-Napoca, în special tineri și copii.
Vă așteptăm cu multe surprize și activități: panou de escaladă, sesiuni de lectură, activități asistate de animale, ateliere de pictură și bineînțeles concerte.
Proiectul Simfonia Prieteniei a început din dragoste pentru copiii cu dizabilități. Credem că și ei au nevoie de aceeași susținere și acceptare ca și orice copil tipic, că dezvoltarea, recuperarea și fericirea lor, depinde și de integrarea în societate, de accesul la locuri de joacă și la evenimente artistice și sociale.
Împreună putem învăța să fim mai toleranți și empatici, ne putem inspira din poveștile motivaționale a celor care și-au acceptat și integrat dizabilitatea, vom crea punți mai solide între noi, bazate pe respect, incluziune și egalitate de șanse.

Sâmbătă 10 Iunie 2023

Pe scenă

11:00 – 11:15  Deschiderea festivalului ~ Bob Rădulescu
11:30 – 12:00  Sesiune de lectură ~ Bob Rădulescu
12:00 – 13:00  Sesiune Zumba ~ Camilla Marțian

16:30 – 17:30  Concert percuție ~ Horvath Tamas
17:30 – 18:30  Concert “Din folclor și nu numai” ~ Fundația Transilvană Alpha
18:30 – 19:00  Concert “Suflete muzicale” ~ Asociația Autism Transilvania
19:00 – 20:00  Concert ~ Trupa Modiwo și invitați speciali
20:00 – 21:00  Concert ~ Mister Nicu & The Edu-tainers
21:00 – 22:00  Concert ~ Voltaj Academy: Division & Private Property

Prin iarbă

Toată ziua –  Loc de joacă gonflabil pentru copii (2-12 ani) ~ Serviciul de Ajutor Maltez în România
Toată ziua –  Atelier Roboți Lego (8-16 ani)
Toată ziua –  Face painting & modelare baloane ~ Tărâmul fericirii & Asociația Fericire pe roți
Toată ziua –  Panou escaladă (5+ ani)
Toată ziua – Art & Craft pentru copii ~ Asociația Alfa Grup

11:00 – 13:00  – Atelier senzorial (3-13 ani) ~ UBB – BSD, Psihoped
11:00 – 13:00  – Atelier origami ~ UBB – BSD, Psihoped
13:00 – 14:00  – Atelier motric (3-8 ani) ~ Grădinița Malteză
13:00 – 14:00  – Atelier de lectură “Conversație cu inima” și ”Șosete desperecheate” (4-10 ani) ~ Iza Stângu, autor
13:00 – 13:30  +- Atelier de dans Bachata ~ Fidias Place
13:00 – 14:00  – Activități asistate de animale ~ Andris Denes, Paula Andrasy, Daniel Boie și cățeii lor
13:00 – 16:00 –  Pictură pe asfalt
14:00 – 14:30 –  Atelier de dans Salsa ~ Fidias Place
15:00 – 15:30 –  Atelier de dans Merengue și Cumbia ~ Fidias Place
15:00 – 18:00 –  Atelier senzorial (14+ ani) ~ UBB – BSD, Psihoped
15:00 – 18:00 –  Atelier origami ~ UBB – BSD, Psihoped
16:00 – 17:00 –  Atelier de lectură (4-10 ani) “Dialoguri sincere” ~ Laura Iviniș, autor
16:00 – 17:30 – Activități asistate de animale ~ Andris Denes, Irisz și Paula Andrasy, Daniel Boie
16:00 – 18:00 –  Atelier motric (3-8 ani) ~ Grădinița Malteză
17:00 – 20:00 – Jocuri ~ Centrul Joaca

Duminică 11 Iunie 2023

Pe scenă

10:00 – 11:00 – Bodybalance – o nouă generație de Yoga ~ Eliza Chițanu
11:00 – 12:00  – Spectacol “Cutia cuvintelor magice” (2-10 ani) ~ Mister Nicu
12:00 – 12:30 – Spectacol “Dansul abilităților” ~ Serviciul de Ajutor Maltez în România
12:30 – 13:00 – Spectacol “Universul copilăriei” ~ Școala Gimnazială “Emil Isac”
16:30 – 17:30 – Sesiune Zumba ~ Camilla Marțian
17:30 – 18:00 – Moment de dans ~ Urban Dance Lab
18:00 – 18:30 – Concert “Vocea din întuneric” ~ Andreea Enache & Lucia Băduț
18:30- 19:00 – Concert ~ Alfa Band
19:00 – 19:30 – Concert ~ Paula Rad
19:30 – 20:00 – Demonstrație de dansuri latino – americane ~ Fidias Place
21:00 – 22:00 – Concert ~ Vizi Imre

Prin iarbă

Toată ziua –  Loc de joacă gonflabil pentru copii (2-12 ani) ~ Serviciul de Ajutor Maltez în România
Toată ziua –  Atelier Roboți Lego (8-16 ani)
Toată ziua – Panou escaladă (5+ ani)
Toată ziua –  Face painting & modelare baloane ~ Tărâmul fericirii & Asociația Fericire pe roți

10:30 – 12:00 – Campania “Părinte informat, copil protejat” ~ Mădălina Hirbea
10:30 – 13:00 – Jocuri ~ Centrul Joaca
11:00 – 13:00 – Atelier senzorial (3-13 ani) ~ UBB – BSD, Psihoped
11:00 – 13:00 – Atelier origami ~ UBB – BSD, Psihoped
12:00 – 13:00 – Atelier de pictură “Păduri de pastel” (17+ ani) ~ Paul Mureșan
12:00 – 13:00 – Atelier de lectură ~ Roxana Pantilimon, autor
12:00 – 13:30 – Atelier pentru adulți ”Cum contribui tu la suferința din relație” ~ Oana Mărcuș, Psylife
13:00 – 13:30 – Atelier de dans Bachata ~ Fidias Place
13:00 – 14:00 – Atelier motric (3-8 ani) ~ Grădinița Malteză
13:00 – 14:00 – Activități asistate de animale ~ Andris Denes, Paula Andrasy, Daniel Boie și cățeii lor

13:00 – 16:00 – Atelier de olărit, sculptură și împletit
13:00 – 16:00 – Pictură pe asfalt
14:00 – 14:30 – Atelier de dans Salsa ~ Fidias Place
15:00 – 15:30 – Atelier de dans Merengue și Cumbia ~ Fidias Place
15:00 – 18:00 – Atelier senzorial (14+ ani) ~ UBB – BSD, Psihoped
15:00 – 18:00 – Atelier origami ~ UBB – BSD, Psihoped
16:00 – 17:00 – Atelier pentru copii și adulți “Discuție despre Bullying” ~ Vlad Guluță, Psylife
16:00 – 17:30 – Activități asistate de animale ~ Andris Denes, Irisz și Paula Andrasy, Daniel Boie
16:00 – 18:00 – Atelier motric (3-8 ani) ~ Grădinița Malteză

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.