Începe numărătoarea inversă pentru Zilele Clujului

Zilele Clujului 2022

În fix o săptămână ne dăm din nou întâlnire la mult așteptata sărbătoare a orașului! Zilele Clujului 2022

Ediția a X-a începe joi, 6 octombrie! Ne vedem în Piața Unirii, Parcul Central, pe Bulevardul Eroilor și strada Potaissa, în Piața Muzeului, în campusul USAMV, la bazele sportive din Mănăștur și Gheorgheni, în Piața Karl Liebknecht, Iulius Parc, pe strada Napoca și în multe alte locuri faine din oraș. Mai multe puncte de atracție, mai multă poftă de distracție!

Broșura cu programul Zilelor Clujului, aici: bit.ly/Program_Zilele_Clujului_2022  Zilele Clujului 2022

Ne întâlnim în tot orașul la:  Zilele Clujului 2022 Zilele Clujului 2022 Zilele Clujului 2022 Zilele Clujului 2022

– mult așteptatele concerte din Piața Unirii, Piața Muzeului, Parcul Central și Iulius Parc cu unii dintre cei mai remarcabili artiști din România

– spectacol de drone, video mapping și artificii

– seara de teatru și seara de muzică clasică vor reuni cele mai importante instituții de cultură din orașul nostru: Teatrul Național Cluj-Napoca, Filarmonica de Stat Transilvania, Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară Cluj-Napoca

– Festivalul Gastronomic și Festivalul de Vin în Parcul Central pentru a gusta din cele mai delicioase preparate și băuturi

– Regalul folcloric pentru a sărbători prin cântec și dans tradițional

– ziua interacțiunii om-animal în campusul USAMV

– activități pentru întreaga familie

– zonă de aventură în Parcul Central

– personaje fantastice și Parada Zilelor Clujului pe Bulevardul Eroilor

– tabără istorică pe strada Potaissa

– spectacole de muzică și tango din bazele sportive

– operă în Piața Karl Liebknecht

Programul ediției aniversare a Zilelor Clujului:

Piata Unirii

Joi, 6 octombrie

19:00 Teatrul, dragostea mea! Florin Piersic
20:00 Seară de teatru – O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale: Teatrul Național Cluj-Napoca

Vineri, 7 octombrie
11:00 Experience Cluj – Descoperă orașul în realitatea virtuală!

14:00 Photobooth

16:30 Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art

17:00 Animație stradală cu personaje fantastice

17:00 The Sound of Cluj. Sing it. Play it. Embrace it.
18:30 Nicole Cherry
19:30 Compact
20:30 The Motans
21:30 Spectacol proiecție video mapping, drone și artificii
21:45 Delia & Band

Sambata, 8 octombrie

11:00 Experience Cluj – Descoperă orașul în realitatea virtuală!

11:00-12:00 Turul Clujului cu bicicleta electrică (plecare din Piața Unirii)

13:00-14:00 Turul Clujului cu bicicleta electrică (plecare din Piața Unirii)

12:00 Photobooth

17:00 Parada Zilele Clujului

17:00 Animație stradală cu personaje fantastice

17:00 The Sound of Cluj. Sing it. Play it. Embrace it.

19:00 Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”
20:30 Concert extraordinar – The Peacemakers de Karl Jenkins: Filarmonica de Stat Transilvania, Opera Națională Română Cluj-Napoca, Opera Maghiară Cluj-Napoca, Corul Junior VIP

Duminica, 9 octombrie

11:00 Experience Cluj – Descoperă orașul în realitatea virtuală!

12:00 Photobooth

12:30 Regal Folcloric: Ioan Bocșa și Grupul Icoane, Sava Negrean Brudașcu, Ionuț Fulea, Dinu Iancu Sălăjanu, Aurel Tămaș, Marius Ciprian Pop. Valeria și Traian Ilea, Maria Marcu, Lucia Potra, Ionela Moruțan, Amalia Chiper, Maria Golban Șomlea, Andreea Ciupe, Oana Bozga Pintea, Mihaela Grindean, Mariana Sfechiș, Florina Trif, Adriana Irimieș, Nicolae Turcu, Cristian Totpati și Dorel Rohian, Ansamblul folcloric Mărțișorul, Ansamblul folcloric Tradiții – Someșul Napoca, Ansamblul folcloric Dor Transilvan, Ansamblul folcloric Rapsodia Someșană, Ansamblul folcloric Românașul, Ansamblul folcloric Crăișorul, Ansamblul folcloric Armonia Seniorilor, Ansamblul folcloric Zurbolo Cluj-Napoca, Ansamblul Tradiții ardelenești, Ansamblul de dansuri grecești, Grupul vocal-instrumental Speranța și Orchestra Mazel Tov.

16:00 Animație stradală cu personaje fantastice

17:00 Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art

Parcul Central

Vineri, 7 octombrie

14:00-20:00 Fun Zone powered by Accesa: panou escaladă, pod indian, plasă escaladă, slackline, turn de lăzi, tir cu arcul, giant jenga etc.

14:00-22:00 Festivalul Gastronomic Internațional

14:00-22:00 Festivalul de Vin

14:00-20:00 Festivalul Multiculturalității

14:00-20:00 Târgul Meșterilor Populari

14:00-20:00 Caricaturi la cornet

14:00-20:00 Promenada Cărților

14:00-20:00 Animație stradală cu personaje fantastice

14:00-20:00 Ateliere de creație: pictură Çini, pictură Ebru, pictură Tezhip, desen în creion, caligrafie osmană, țesut covoare

14:00-20:00 Ateliere pentru copii

14:00-20:00 Tabăra Nomadă: echitație pentru copii

14:00-20:00 Expoziție artistică din materiale sustenabile și tehnici neconvenționale

17:00 Concert organizat cu prilejul sărbătoririi Zilei Armatei României

17:00-20:00 Animație stradală cu personaje fantastice

Concerte

18:00-18:30 Rock Academy

18:30-19:00 Școala de muzică Voltaj Academy

19:00-19:30 Școala de muzică The Beat

19:30-20:00 Edina & Friends

20:00-21:00 Vibes Live Band

21:00-22:00 Natif

Sambata, 8 octombrie

10:00-20:00 Fun Zone powered by Accesa: panou escaladă, pod indian, plasă escaladă, slackline, turn de lăzi, tir cu arcul, giant jenga etc.

10:00-22:00 Festivalul Gastronomic Internațional

10:00-22:00 Festivalul de Vin
10:00-20:00 Festivalul Multiculturalității
10:00-20:00 Târgul Meșterilor Populari
10:00-20:00 Promenada Cărților
10:00-20:00 Ateliere de creație: pictură Çini, pictură Ebru, pictură Tezhip, desen în creion, caligrafie osmană, țesut covoare

10:00-20:00 Ateliere pentru copii

11:00 Bucătarul Regelui – spectacol interactiv de teatru de pǎpuși, magie și experimente științifice

12:00-13:00 Ateliere adresate persoanelor cu dizabilități

12:00-16:00, 17:00-20:00 Caiac pe Lacul Chios – eveniment adresat persoanelor cu nevoi speciale

14:00-20:00 Caricaturi la cornet

14:00-20:00 Tabăra Nomadă

14:00 Pălăcenii din Palatca și Formația Romano Cluj – moment artistic de muzică și dans tradițional din cultura romă

18:30-20:30 Animație stradală cu personaje fantastice

Concerte

17:30-18:00 Banto Dos Santos & The Band

18:00-19:00 Transylvanian Saxophone Quartet

19:00-20:00 Due Celeste

20:00-21:00 Hayex Band

21:00-22:00 Trupa de acoperire

Duminica, 9 octombrie

10:00-20:00 Fun Zone powered by Accesa: panou escaladă, pod indian, plasă escaladă, slackline, turn de lăzi, tir cu arcul, giant jenga etc.

10:00-22:00 Festivalul Gastronomic Internațional

10:00-22:00 Festivalul de Vin
10:00-20:00 Festivalul Multiculturalității
10:00-20:00 Târgul Meșterilor Populari

10:00-20:00 Promenada Cărților
10:00-20:00 Ateliere de creație: pictură Çini, pictură Ebru, pictură Tezhip, desen în creion, caligrafie osmană, țesut covoare

10:00-20:00 Ateliere pentru copii
10:00-20:00 Expoziție artistică din materiale sustenabile și tehnici neconvenționale

11:00-14:00, 15:00-18:00 Atelier reciclare textile

11:00 Șoriceii bucătari – spectacol pentru copii

12:00-13:00 Ateliere adresate persoanelor cu dizabilități

16:30-17:00 Prezentare de modă Șukar Ilo Cluj, Designer: Zita Moldovan, colecția Loly

17:00-17:45 Spectacol de muzică și dans susținut de un grup folcloric din Camerun

17:45-18:00 Spectacol de muzică și dansuri latino-americane susținut de Fernando Mencias, Fidias Vasquez și Joyce Dejeu

Concerte

18:00-19:00 Boemis, recital pian și voce

19:00-19:45 Vibe Wave

20:00-21:00 Mano & Gregor

21:00-22:00 Royal Avenue

Piata Muzeului

Joi, 6 octombrie

10:00-23:00 Târguțu’ Vintage

Vineri, 7 octombrie

10:00-23:00 Târguțu’ Vintage

14:00-20:00 Caricaturi la cornet

18:00-22:00 Concerte: Adriana Andreica, Oana Dragomir & Zoltán Kacsó, Boemis, Ionuț Mangu & Friends, Grupul Folk Rai, Magda Puskas & Rareș Suciu

Sambata, 8 octombrie

10:00-23:00 Târguțu’ Vintage

12:00 Croitorașul cel isteț – spectacol de teatru pentru copii

14:00-20:00 Caricaturi la cornet

Concerte

18:00-19:00 Olga Bordaș împreună cu soliștii Alexandra Hordoan, Ioana Badiu, Petre Macedonianu și Horațiu Rusti din grupul Provoice! Invitat special: Liliana Mattei Ciuca

19:00-19:30 Bogdan Ota

19:30-20:00 Zephyrus

20:00-21:00 Armonia Music

21:00-22:00 Havana

Duminica, 9 octombrie

10:00-23:00 Târguțu’ Vintage

12:00 „Aventurile lui Plüm-Plüm” – spectacol de teatru pentru copii în limba maghiară

14:00-20:00 Caricaturi la cornet

Concerte

18:00-19:00 Bianca Gabor

19:00-19:30 Paula Rad

19:30-20:00 Valeria Marcu

20:00-21:00 David Luca Jazz Quartet

21:00-22:00 Trupa M@ST

Bulevardul Eroilor

7-9 octombrie

14:00-20:00 Caricaturi la cornet

Str. Napoca

Sambata, 8 octombrie

19:30 Midnight Snack

Iulius Parc

Vineri, 7 octombrie

19:30 Best of Broadway | spectacol de musical: Asociația Culturală Opera Vox

str. Potaissa – Zidul Cetatii

Sambata, 8 octombrie

Tabără istorică

16:00 Deschiderea Taberelor Antice și Medievale și prezentarea trupelor de reînscenare istorică: Paladinii de Terra Medies, Terra Ultrasilvana, Ordinul Mușatinilor, Anacronism – coloniștii germani in Transilvania, Terra Dacica Aeterna

17:00 Înțelepciunea nebunilor – La Fontaine (spectacol de fabule medievale)

17.30 Un regat pentru un cal – recital de poezie medievală (Ordinul Mușatinilor)

18:00 Prezentarea armamentului medieval

19:00 Inspecția trupelor de către legatus legionis

19:30 Școala de gladiatori

Duminica, 9 octombrie

Tabără istorică

10:00-20:00 Ateliere de hârtie manuală, ateliere de pictură blazoane medievale, pielărie, ceramică, țesătorie și fierărie; instrucție recruților, tehnici de mânuirea armelor, instrucția recruților, antrenamente cu arcul, sulița

10:00 Trezirea la viață a taberei medievale

11:00 Palatul de Cleștar – spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale

11:30 Povestea cu „Sarea-n bucate”

12:00 Scoala medievală de instrucție a scutierilor

13:00 Atelier de pictură pe scuturi medievale pentru copii

14:00 Atelier de hârtie manuală

15:00 Lupte de gladiatori

15:30 Jocuri medievale pentru copii

16:00 Vraciul înțelept – La Fontaine (spectacol de fabule medievale)

16:30 Truffalldino și amorul – Commedia dell’arte după Basilio Locattelli

18:00 Antrenament pentru cavaleri cu diferite arme

19:00 O poveste antică dedicată împăratului Traian

20:00 Vis Viking – spectacol de jonglerii cu focul

Casino – Parcul Central

Joi, 6 octombrie

10:00-20:00 Salonul de Carte Bookfest Cluj-Napoca

Vineri, 7 octombrie

10:00-20:00 Salonul de Carte Bookfest Cluj–Napoca

15:00-15:30 Lectură de povești norvegiene

16:00-16:30 Incursiune în mitologia scandinavă

17:00-17:30 Mic curs de norvegiană pentru începători

18:00 Dans pentru viață – Eveniment caritabil

Foișor

15:00 Ansamblul „Armonia Seniorilor” – grupul coral și de romanțe

Sambata, 8 octombrie

10:00-20:00 Salonul de Carte Bookfest Cluj–Napoca

11:00-11:30 Lectură de povești norvegiene

12:00-12:30 Incursiune în mitologia scandinavă

13:00-13:30 Mic curs de norvegiană pentru începători

Foișor

15:00 Workshop dans salsa

16:00-16:30 Recital de muzică folk

17:00 High Velocity

Duminica, 9 octombrie

10:00-20:00 Salonul de Carte Bookfest Cluj–Napoca

Foișor

15:30-18:30 Muzica unește inimi

Turnul Croitorilor

Joi, 6 octombrie

09:00-17:00 Expoziții

Orașul și Academia – expoziție foto-documentară

Fotopia Festival: Portret de voluntar – expoziție de fotografie

Vineri, 7 octombrie

10:00-18:00 Expoziții

Orașul și Academia – expoziție foto-documentară

Fotopia Festival: Portret de voluntar – expoziție de fotografie

Turnul Croitorilor de-a lungul timpului – expoziție foto-documentară

11:00 Film „Actualitatea în imagini 1951”

17:00 Inaugurarea Bibliotecii Fotopia

Sambata, 8 octombrie

10:00-18:00 Expoziții

Orașul și Academia – expoziție foto-documentară

Fotopia Festival: Portret de voluntar – expoziție de fotografie

Turnul Croitorilor de-a lungul timpului – expoziție foto-documentară

11:00 Film „Actualitatea în imagini 1951”

13:00 Lansare de carte – „Ucraina crede în lacrimi”  Editura Casa Cărții de Știință, 2022, autor Dumitru Cerna

17:00 Dezbatere „Rolul și statutul voluntarului în societate, implicarea voluntarilor în ajutorarea refugiaților din Ucraina”

Duminica, 9 octombrie

10:00-18:00 Expoziții

Orașul și Academia – expoziție foto-documentară

Fotopia Festival: Portret de voluntar – expoziție de fotografie

Turnul Croitorilor de-a lungul timpului – expoziție foto-documentară

11:00 Film „Actualitatea în imagini 1951”

Piața Karl Liebknecht
Duminica, 9 octombrie

19:30 „My Fair Lady” pe Scena Urbană în cartierul Iris

Campus USAMV

Sambata, 8 octombrie

10:00 Ziua interacțiunii om-animal

Baza Sportiva “La terenuri”

Sambata, 8 octombrie

11:00 Spectacol de teatru pentru copii
11:00 Ateliere și workshop-uri

12:00 Activități sportive
17:00 Meet the tango: Asociația Culturală „Cluj Tango Orchestra” și Compania de Tango Cluj

Baza Sportiva Gheorgheni

Sambata, 8 octombrie

09:00 Roundnet Open 2022

12:00 Activități sportive

Duminica, 9 octombrie

09:00 Roundnet Open 2022

11:00 Spectacol de magie
11:00 Ateliere și workshop-uri

17:00 Meet the tango: Asociația Culturală „Cluj Tango Orchestra” și Compania de Tango Cluj

Alte locuri din oras

Cinema Dacia
Cinema Mărăști

Sala Polivalentă BTarena

Vă invităm și în acest an să fiți alături de noi pe parcursul celor 4 zile de sărbătoare, în perioada 6-9 octombrie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.