Timp de 4 zile, sărbătorim comunitatea clujeană cu peste 100 de activități în 40 de locuri din oraș. Zilele Clujului încep joi, 18 mai, cu o seară dedicată teatrului, avându-l pe scenă pe inegalabilul Florin Piersic și ulterior pe actorii Teatrului Național în spectacolul concert scris de Ada Milea după „O scrisoare pierdută” de I.L Caragiale.  Programul Zilelor Clujului

Vineri, în centrul orașului vor concerta Compact, Andra și Carla’s Dreams. La 21:45, în Piața Unirii va avea loc un spectacol de drone și videomapping. În Parcul Central vă așteaptă zona de mâncare și de vin, alături de zeci de activități pentru întreaga familie, în Piața Muzeului vor avea loc concerte, strada Potaissa găzduiește din nou evenimente de înscenare istorică iar festivalul multiculturalității are loc în mai multe locații din oraș.

Sâmbătă are loc Parada Clujului, la ora 16:00, după care continuăm cu seara de muzică clasică, de la ora 19:00. Pe strada Napoca va avea loc Midnight Snack. Activitățile din Parcul Central continuă, la fel și concertele din Piața Muzeului. În Baza Sportivă Gheorgheni vor avea loc ateliere științifice și multe alte activități, iar sărbătoarea comunității clujene continuă în peste 40 de locuri din oraș

Duminică are loc Regalul Folcloric, atelierele științifice se mută în Baza sportivă „La Terenuri”, continuă activitățile la Centrul de Tineret și la Turnul Pompierilor, iar zona de vin și de mâncare din Parcul Central vă așteaptă până la ora 23:00.

Informații și noutăți se postează zilnic pe social media Zilele Clujului. Regăsiți programul complet pe zileleclujului.ro/2023/program și în cele ce urmează: 

Programul Zilelor Clujului

Joi, 18 mai

Piata Unirii

20:00 – Seara de teatru: „Teatrul, dragostea mea” – moment inedit cu Florin Piersic

21:00 – Seara de teatru: O scrisoare pierdută în concert, spectacol concert de Ada Milea

după „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale – Teatrul Național Cluj-Napoca

Piata Nuzeului

11:00-23:00 – Târguțu’ Vintage

Casino Centrul de Cultura Urbana

10:00-22:00 – HealthFest

Cinema Dacia

Maratonul filmelor cu Tom și Jerry – proiecții de film dublate în limba română

11:00 Tom și Jerry: Inelul fermecat (2002)

13:00 Tom și Jerry: Misiune pe Marte (2005)

16:00 Tom și Jerry: Concert dezastru (2013)

18:00 Tom și Jerry (2021)

Cinema Marasti

Proiecții de film dublate în limba română

11:00 Peter Pan: Întoarcerea în Țara de Nicăieri (2002)

13:00 Cei 6 super eroi (2014)

16:00 Aventuri în Zambezia (2012)

18:00 Familia Addams (2019)

Turnul Pompierilor

09:00-17:00 – Expoziție outdoor și activități tematice organizate cu sprijinul ISU Cluj și Expoziție indoor

Turnul Croitorilor

12:00-20:00 – Expoziții

12:00, 16:00, 18:00 – Proiecție de film documentar: Maria Tănase, regia Laurențiu Damian

Centrul pentru Tineret

12:00 – Conferința „Secvențe inedite din istoria Clujului”

13:00 – Tur ghidat monumente de for din centrul municipiului

Baza Sportivă Gheorgheni

10:00-11:30 – Campionatul Județean de Atletism al Școlilor Speciale

12:00-17:00 – Ziua Mondială a Orientării în Cluj-Napoca

Librăria Universităţii

Expoziție foto-narativă NOI 2 | WIR 2 – Portrete româno-germane

Cinema Arta

20:00 – Proiecție film Toni Erdmann | DE 2016, Regia: Maren Ade

T-Emporaru 23 – Traian nr. 23

20:00 – Vernisajul expoziției Concursul Turnul celor Trei Vârste 2017

Biblioteca Centrală Universitară “Lucian Blaga”

09:00-20:00 – Expoziția „Ocolul Pământului în peste 150+ de șahuri”

Banca Națională a României

10:00-18:00 – Expoziție temporară

Arhivele Naționale, Serviciul Judeţean Cluj

10:00-16:00 – Expoziție temporară

Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei

10:00-18:00 – Expoziția „Istoriile Clujului”

10:00-18:00 – Expoziția „Zei și Muritori din Egiptul Antic”

10:00-18:00 – Expoziția „Incursiuni dacice în spațiul virtual”

10:00-18:00 – Expoziția „Grecii de peste mări. Vase cu figuri roșii din Etruria și Magna Grecia”

Muzeul de Artă

10:00-17:00 – Expoziția permanentă Galeria Națională

10:00-17:00 – Expoziția temporară Székely Annamária „Realitatea oglindită / Tükrözött valóság”

10:00-17:00 – Expoziția temporară de grup „Ecouri din sacralitate”

10:00-17:00 – Expoziția temporară Horia Paștină „Cruce, iubire de frumos”

10:00-17:00 – Expoziție temporară de grup „În Mormânt, Viață”

10:00-17:00 – Expoziție retrospectivă „Egon Marc Lövith”

Muzeul Mitropoliei Clujului

10:00-18:00 – Expoziția permanentă „Tezaur de artă sacră și carte veche românească”

Muzeul Militar „Mareșal Constantin Prezan”

10:00-17:00 – Expoziție permanentă despre istoria și evoluția militară a Transilvaniei

Vineri. 19 mai

Piata Unirii

11:00-21:00 – Experience Cluj

14:00-21:00 – Photobooth

16:00-22:00 – Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art

17:00-20:00 – Animație stradală cu personaje fantastice

17:00 Armonia Copiilor – Eveniment susținut de msg România

Seara de concerte, spectacol drone și proiecție videomapping – powered by AROBS

19:30 Compact

20:45 Andra

21:45 Spectacol drone și proiecție videomapping

22:00 Carla’s Dreams

Piața Muzeului

11:00-23:00 – Târguțu’ Vintage

14:00-21:00 – Caricaturi la cornet

Zilele Universităților Clujene

10:00-16:00 – Workshop Shibori – Tie Dye lângă Biserica Franciscană

10:00-16:00- Expo Maraton Casa Matei Corvin

Concerte

18:00-22:00 Adriana Andreica & Florin Grec, Grupul folk UNDE, Felicia Pop, Ionuț Mangu&CO, Alexandra și Ioan Onișor&friends

22:00 Emeric Imre&friends

Bulevardul Eroilor

14:00-21:00 – Caricaturi la cornet

Parcul Central „Simion Bărnuțiu”

17:00 Muzica Militară a Diviziei 4 Infanterie „Gemina”

14:00-23:00 – Festivalul Gastronomic Internațional

14:00-23:00 – Festivalul de Vin

Programul Zilelor Clujului

Concerte
18:00 – Școala populară de muzică Tudor Jarda

18:45 – Școala de muzică Voltaj Academy

19:30 – Banto Dos Santos & The Band

20:15 – Trupa Intercity

21:00 – Trupa MAST

22:00 – Trupa Score

Casino Centrul de Cultura Urbana

10:00-22:00 – HealthFest

Str. Emmanuel de Martonne

14:00-22:00 – Festivalul Multiculturalității

14:00-22:00 – Strada cu standuri

14:00-22:00 – Kids Corner

14:00-22:00 Cooking Corner

17:00 Demonstrație de dans tradițional japonez (Centrul Cultural Japonez în colaborare cu Colegiul Național „Emil Racoviță”)

18:00 Trupa Edina&Friends

20:00 Muzică și cultură braziliană cu Banto Dos Santos

21:00 Lukas Jansen – concert muzică germană

Facultatea de Studii Europene (Sala Club)

17:00 Lansare de carte: „Cultura kawaii și discursul publicitar japonez”

Curtea Facultății de Studii Europene

16:00-17:00 – Aventuri și călătorii senzoriale

Insomnia Cafe&Bistro

17:00-19:00 Discursuri de deschidere a proiectului EthniCity

19:00-19:30 Ted Talk – Cum limbajul influențează modul nostru de gândire

20:00-20:30 Duet Multicultural

22:00 House Afterparty cu artiști de origine germană

Iulius Parc

Zilele Universităților Clujene 2023- eveniment sub egida Uniunea Universităților Clujene

18:00 – Ansamblul Folcloric Studențesc „Mugurelul” al Universității Babeș-Bolyai

18:30 – Ansamblul de chitare al Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”

19:30 – Cvintetul de alămuri Quantum Brass al Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”

22:00 – Eveniment artistic Universitatea de Artă și Design Cluj

Cinema Dacia

Proiecții de film dublate în limba română

11:00 – Clopoțica și aventurile ei în lumea oamenilor (2010)

13:00 – Clopoțica și Legenda Bestiei de Nicăieri (2014)

19:00 – „Țara lui Gufi” adaptare după Matei Vișniec

Cinema Mărăști

Proiecții de film dublate în limba română

11:00 Raţă, raţă şi gâscan (2018)

13:00 Koala cel poznaș (2015)

16:00 Deep – O aventură nesfârșită (2017)

18:00 Bunul dinozaur (2015)

19:00 Mirciulică

Foaierul cinematografului:

17:00 – Gânduri multicolore, vernisajul expoziției de pictură a copiilor de la Art point Studio

Turnul Pompierilor

09:00-17:00 – Expoziție outdoor și activități tematice organizate cu sprijinul ISU Cluj și Expoziție indoor

Turnul Croitorilor

12:00-20:00 – Expoziții

13:00 – „Rondul de veghe al poeziei transilvane. Poeții Cetății” – microrecital liric

16:00, 18:00 – Proiecție de film documentar: Maria Tănase, regia Laurențiu Damian

Centrul pentru Tineret

14:00-18:00 – Curs Lettering x Cluj Never Sleeps

Strada Potaissa si Zidul Cetatii

16:00-21:00 – Photobooth cu tematică istorică

16:00-22:00 – Carusel medieval pentru copii

16:00 – Deschiderea Taberelor Antice și Medievale și prezentarea trupelor de reînscenare istorică:

Terra Ultrasilvana, Ordinul Mușatinilor, Anacronism – coloniștii germani în Transilvania, Legio romană a V-a Alaudae, Geto-Dacii Ansamensi, Agentúra Hector din Slovacia

17:00 – Dreptatea Leului – La Fontaine (spectacol de fabule medievale)

17.30 – Amoru-și are harul său … – recital de poezie medievală (Ordinul Mușatinilor)

18:00 – Prezentarea armamentului medieval

18:30 – Inspecția trupelor de către legatus legionis

19:00 – Prezentare catapulte – exercițiu de tragere cu catapulta pentru copii

20:00 – Antrenarea cavalerilor – pregătirea copiilor cavaleri pe un cal de lemn în mișcare

21:00 – Hrănirea cu bomboane a dragonului care scuipă flăcări

21:30 – Trezirea la viață a dragonului care scuipă flăcări

Tururi ghidate cu înscriere prealabilă: clujguidedtours.ro

11:00-13:00 – Cluj-Napoca – the Treasure City – Tur ghidat în limba engleză

18:00-20:00 – Cluj-Napoca – the Treasure City – Tur ghidat în limba engleză

Campus USAMV

10:00-19:00 – Zilele Horticulturii Clujene, ediția a II-a

Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”

12:30 – Lansarea albumului „În fiecare arbore cântă o vioară posibilă. Mitropolitul Bartolomeu prin ochii tinerilor”, voI. II

Universitatea de Artă și Design

Zilele Universităților Clujene 2023 – eveniment sub egida Uniunea Universităților Clujene

10:00-12:00 – Workshop Fotograme (departament foto-video UAD)

Muzeul Etnografic al Transilvaniei

16:00-20:00 – Târg de mai – artiști locali și produse realizate cu mult bun gust

17:00 – Lansare de carte Ion Rusu Abrudeanu, „Moții. Calvarul unui popor eroic, dar nedreptățit”

Librăria Universităţii

Expoziție foto-narativă NOI 2 | WIR 2 – Portrete româno-germane

T-Emporaru 23 – Traian nr. 23

17:00 Concursul de table – etapa întâi

17:00 Kids corner – pictură și bricolaj

19:00 Povești la gura sobei – spectacol pentru cei mici

21:00 Mapare Omul Micro-Macro Cosmos

21:00 Networking

Gradina Botanica “Alexandru Borza”

09:00-18:00 Expoziție de fotografii cu lalele, serele mari

Facultatea de Studii Europene

15:00-17:00 – Expoziția cu lucrări de artă din fondul Centrului Documentar Expozițional „Ibrahim Muteferrika” al Asociației Turkish Multicultural Business Consortium

Facultatea de Geografie

10:00-18:00 – Ziua Porților Deschise la specializarea Geografia Turismului și la masteratul de Amenajare și dezvoltare turistică

Teatrul “Magic Puppet”

20:00-21:30 – gen.OM – spectacol de teatru de păpuși (18+)

Biblioteca Centrală Universitară “Lucian Blaga”

09:00-20:00 – Expoziția „Ocolul Pământului în peste 150+ de șahuri”

Banca Națională a Românie

10:00-18:00 – Expoziție temporară

Arhivele Naţionale, Serviciul Judeţean Cluj

10:00-16:00 – Expoziție temporară

Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei

10:00-18:00 – Expoziția „Istoriile Clujului”

10:00-18:00 – Expoziția „Zei și Muritori din Egiptul Antic”

10:00-18:00 – Expoziția „Incursiuni dacice în spațiul virtual”

10:00-18:00 – Expoziția „Grecii de peste mări. Vase cu figuri roșii din Etruria și Magna Grecia”

Muzeul de Artă 

10:00-17:00 – Expoziția permanentă Galeria Națională

10:00-17:00 – Expoziția temporară Székely Annamária „Realitatea oglindită / Tükrözött valóság”

10:00-17:00 – Expoziția temporară de grup „Ecouri din sacralitate”

10:00-17:00 – Expoziția temporară Horia Paștină „Cruce, iubire de frumos”

10:00-17:00 – Expoziție temporară de grup „În Mormânt, Viață”

10:00-17:00 – Expoziție retrospectivă „Egon Marc Lövith”

Muzeul Mitropoliei Clujului

10:00-18:00 – Expoziția permanentă „Tezaur de artă sacră și carte veche românească”

Muzeul Militar „Mareșal Constantin Prezan”

10:00-17:00 – Expoziție permanentă despre istoria și evoluția militară a Transilvaniei

Biblioteca Academiei Române

12:00-15:00 – Expoziția temporară „Repere ale Revoluției științifice copernicane în colecțiile Bibliotecii Academiei din Cluj”

Sâmbătă, 20 mai

Piata Unirii

11:00-21:00 – Experience Cluj

11:00-21:00 – Photobooth

17:00-22:00 – Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art

17:00-20:00 – Animație stradală cu personaje fantastice

16:00 Parada Zilelor Clujului

Seara de muzica Clasica

19:00 – Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”

Concert susținut de ansamblul BIGG DIMM A’BAND – Spectacol cu fragmente din opera Don Pasquale – de Gaetano Donizetti susținut de orchestra și soliștii Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”

20:30 – Concert Extraordinar Grand Trio Classique

Orchestra și Corul Operei Naționale Române Cluj-Napoca

Corul Filarmonicii de Stat Transilvania Cluj-Napoca

Corul Operei Maghiare de Stat Cluj-Napoca

Programul Zilelor Clujului

Piața Muzeului

11:00-23:00 – Târguțu’ Vintage

14:00-21:00 – Caricaturi la cornet

12:00 – Motanul încălțat – teatru pentru copii

Concerte

18:00 – Liceul Teoretic ELF

18:30 – TY

19:00 – Boemis

19:30 – Adriana Berezovski&friends

20:15 – Armonia Music

22:00 – Mess I’ve made

Bulevardul Eroilor

14:00-21:00 – Caricaturi la cornet

Strada Napoca

20:00 – Midnight Snack – Eveniment susținut de Vodafone

Parcul Central Simion Bărnuțiu

10:00-23:00 – Festivalul Gastronomic Internațional

10:00-23:00 – Festivalul de Vin

11:00-12:00 – „Viața secretă a celor mai neașteptate obiecte” – spectacol de teatru de păpuși

Concerte
18:00 – Patriciu Pop

18:30 – Școala de muzică Rock Academy

19:15 – Școala de muzică The Beat

20:00 – Hayex Band

21:00 – Happy People Band

22:00 – Be Right Band

10:00-22:00 – Târgul Meșterilor Populari

10:00-22:00 – Festivalul multiculturalității

10:00-22:00 – Expoziţie de obiecte tradiţionale din cultura popoarelor și activități culturale interactive, într-un mediu plin de culoare și entuziasm

10:00-22:00 – Expoziția „Republica Moldova prezintă la Cluj-Napoca”

Promenada cărților

12:00-20:00 – „Cărticim împreună” – Ateliere de desen și pictură pentru copii

12:00-20:00 – Ateliere pentru copii despre Păsările Clujului

11:00 – Concurs de table destinat și persoanelor cu deficiențe de vedere înscrieri: 0264.590.877, termen: 18 mai, 12:00

17:00-18:00 – La o ceașcă de lectură, atelier interactiv

11:00-13:00 – Păpuși japoneze – atelier de confecționat semne de carte

15:00-16:00 – Jocuri de societate

17:00-18:00 – Ora poveștilor

14:00-15:00 – Atelier Expoziție „Ada Kale” cu imagini de pe minunata insulă scufundată

19:00-20:00 – Atelier de lucru manual specific culturii turce

20:00-21:00 – Atelier de povești pentru copii    Programul Zilelor Clujului Programul Zilelor Clujului

12:00-22:00 – Prezentare de costume istorice      Programul Zilelor Clujului Programul Zilelor Clujului

Programul Zilelor Clujului